Nadměrnou potivostí neboli hyperhidrozou je postiženo asi 1% populace a jde o stav, kdy potní žlázy produkují nadměrné množství potu v oblastech podpažních jamek - axil, dlaní, nohou, čela a zátylku. Většinou je tento typ pocení extrémně vystupňován stresem. Začíná se objevovat v pubertě a přetrvává do vysokého věku.

Nadměrné pocení a jeho léčba

Jde o velký handicap, společenskopracovní a estetický problém.
Postižení se za svůj problém stydí, chodí i v horkých dnech v saku, neví, jak nejvhodněji by se měli obléknout, aby problém zamaskovali. Stresují se, a čím více se stresují, tím více se potí.
Nadměrné pocení v podpaží zanechává na oblečení viditelné
vlhké skvrny, ničí prádlo. Pot je i nepříjemně cítit.
Pacienti vkládají nemalé prostředky do deodorantů, pracích prostředků a jejich trvalou měsíční položkou je účet z čistírny.

Pocení dlaní je velmi nepříjemné, vyřazuje postiženého ze společenského kontaktu, pacienti nechtějí např. při seznamování podávat ruku, pocení jim vadí při práci. Někdy je pocení tak extrémní, že se mohou znehodnotit i papírové dokumenty.

Extrémní pocení se nechá velmi efektně omezit aplikací botulotoxinu. Tím se postiženému výrazně zvýší kvalita života.

Botulotoxin se aplikuje velmi tenkou jehličkou do kůže technikou kožních pupenů v místě největšího pocení. Zabrání přenosu vzruchu mezi nervem a potní žlázou, která je tím omezena v sekreci potu. Účinek se objeví do 7 - 14 dnů, trvá 6 - 9 měsíců, zákrok je bezbolestný, pacient by se měl jen týden vyvarovat návštěv sauny, razantnímu mytí např. kartáči / jemné masírování je vhodné /, koupelím v horké vodě. Do jedné podpažní jamky se aplikuje asi 20 vpichů.

Léčení hyperhidrozy dlaní a plosek je technicky a ekonomicky náročnější, počet vpichů je větší.