Chemický peeling je neinvazivní anti - agingová metoda, při které se aplikuje na určitou postiženou oblast kůže speciální chemické přípravky k tomu určené, s cílem oloupat její vrstvy do různé hloubky a navodit tím změny ve smyslu regenerace, tedy náhrady odloučených starých vrstviček novou tkání, která již nevykazuje kosmetické odchylky tkáně staré. Podle hloubky působení dělíme chemický peeling na:

Tento typ peelingu se používá k rychlému omlazení a regeneraci pokožky. Používají se k němu různé přípravky, většinou směsi hydroxykyselin / tzv. AHA kyseliny / nejpoužívanější v současné době je kyselina glykolová jako přírodní produkt získaný z cukrové třtiny. Využití našly i kyseliny jiné – salicylová, trichloroctová, mléčná, směsi těchto kyselin nebo látka tretinoin, všechny pro tento typ peelingu v nižších koncentracích. Podle žádané intenzity omlazení se zákrok provádí v několika sezeních. Lze ho použít na pokožku obličeje, krku, dekoltu, rukou, na oblast zad.

Jak už sám název říká, jde o působení chemických látek až do hlubších vrstev kůže. K použití tohoto typu chemického peelingu jsou nutné i mnohem vyšších koncentrací použitých přípravků. Cílem je dosažení tzv. dermálního efektu, tzn. v obnovených vrstvách kůže zvýšit vazebnou kapacitu pro vodu a tím zlepšit hydrataci všech vrstev kůže a dosáhnout mohutné novotvorby kolagenních a elastinových vláken. Omlazení a vyhlazení kůže je výraznější. Průběh hojení je ale velmi dramatický - celá plocha, kde byl hluboký chemický peeling aplikován, je silně rudá, může mokvat, otok je výrazný, objevují se velké krusty. V místě cítíte pálení, škubání až bolest. Doba rekonvalescence je delší, trvá 7 – 10 dní a důrazně doporučujeme být v domácím ošetření za dodržení všech omezení, uvedených u povrchového peelingu / zákaz pobytu na slunci, v horku, v sauně a na mrazu/. Hluboký peeling lze co do efektu, charakteru a množství komplikací srovnávat s dermabrazí či výbrusem CO2 frakčním laserem.

Metoda není vhodná pro citlivé osoby s jemnou pletí a nelze ji použít ve všech stejných případech, jako chemický peeling povrchový. V žádném případě ho není vhodné aplikovat na hnědou až tmavou pleť / tzv. fototyp IV. – VI. /

Použití chemického peelingu:

 • k projasnění a omlazení pokožky přirozeně stárnoucí - vyhlazení drobných vrásek
 • k omlazení zestárlé pokožky v důsledku intenzivního slunění / fotoaging /
 • k léčbě akné a jizviček po něm
 • k zjemnění hrubé a mastné pokožky s rozšířenými póry
 • k odstranění pigmentových skvrn
 • k odstranění pozánětlivých pigmentací - barevné sjednocení pleti
 • podpora růstu vlasů u alopetia areata / kruhovitý ložiskový výpadek vlasů /

Kdy povrchový chemický peeling nelze použít:

 • v graviditě a v době kojení
 • při aktivním alergickém a infekčním kožním onemocnění, např. při výsevu oparu
 • při poruchách imunity
 • při sklonu k hojení keloidními jizvami
 • po plastických operacích, laserových zákrocích a po ozařování plochy plánované k ošetření chemickým peelingem v anamnese
 • ke korekci hlubokých jizev a velmi hlubokých vrásek
 • na opálenou pleť a před plánovaným opalováním a pobytem na slunci / dovolená /

Frekvence aplikace: 4 – 6x vždy s odstupem 10 - 14 dnů, efekt je zřetelně viditelný již po první aplikaci.

O zákroku:
Před zákrokem je u některých typů pleti vhodné aplikovat tzv. formou krému, který vám lékař při konzultaci před zákrokem doporučí. Před zákrokem není vhodné domácí razantní odličování, aplikace lihových roztoků na zánětlivé plochy apod. Zákrok je prováděn ambulantně, trvá podle velikosti ošetřované plochy cca 30 -60 minut, anestezie při něm není nutná. Lékařem je na obličej pomocí štětečku nebo tamponu aplikován roztok, gel, pasta s obsahem peelingových látek. Někdy se na obličej po zákroku aplikuje neutralizační roztok. Během výkonu a po něm můžete pociťovat pálení a štípání.

Hojení:
Hojení probíhá pod obrazem ekzematózní reakce - kůže je asi týden načervenalá, mírně oteklá a slabě se olupuje. K ošetření po výkonu je nutné používat desinfekční a regenerační krémy, které vám doporučíme. Po výkonu a v době, kdy probíhají opakované aplikace / každý měsíc1x až do ukončení série aplikací a ještě měsíc po jejím ukončení / je zakázáno slunění a je nutná důsledná ochrana před slunečním zářením formou používání fotoprotektivních krémů SPF +50. Při dodržení těchto zásad je možné povrchový chemický peeling aplikovat i v létě. Dále je nezbytné vyloučit jakoukoli traumatizaci pokožky / mechanickou i tepelnou - horko sauny, mráz /, u mužů je doporučováno se 4 dny po chemickém peelingu neholit.

Příprava na chemický peeling je nutná jen u osob s citlivou pletí. Přípravný krém se aplikuje pouze na místo, kde bude samotný peeling prováděn a které určí po dohodě s vámi lékař. Krém se aplikuje lx denně večer na čistou pleť. Pokud vás krém nepálí, ponechte ho až do rána. Pokud ale silné pálení pociťujete, asi po 5 minutách krém smyjte a obličej ošetřete běžným nočním krémem. Druhý den dobu večerní aplikace prodlužte na 10 minut a opět smyjte, další den aplikujte opět na delší dobu. Pokud vás po několika dnech krém již pálit nebude, ponechte ho přes celou noc, ráno pleť omyjte vlažnou vodou a pleť ošetřete běžným krémem, pokud se budete pohybovat venku, potom použijte krém s sunscreenem.Touto přípravou si pleť zvyká na agresivnější látku, kterou bude chemický peeling prováděn. Jeho efekt bude lepší.Po několika dnech je možné přípravný krém aplikovat 2x denně, ráno / platí zákaz slunění / a večer. Pokud máte pleť jemnou, stačí pouze večerní ošetření.

2 dny před zákrokem tento krém již nepoužívejte!!!

Během celé doby přípravy platí zákaz slunění a důsledná ochrana před slunečním zářením používáním denních krémů s sunscreeny.

Základním předpoklade úspěchu omlazení chemickým peelingem je důsledně spolu – pracující pacient.Chemický peeling