Zarůstající nehet / unguis incarnatus řecky onychocryptosis / je onemocnění, které postihuje boční části prstu v místě, kde nehet naléhá na kožní okrajový val. V těchto místech dochází k vrůstání nehtové ploténky. Zanořená nehtová ploténka způsobuje tlakem v měkké tkáni zánět - paronychium. Ten může probíhat akutně / zarudnutí, bolest, hnisavá a krvavá sekrece, pocit pnutí a cukání, někdy se může objevit i teplota, často se přidružuje bakteriální nebo mykotická infekce / nebo chronicky, kdy dochází v místě dráždění k vzniku tzv. granulační živě červené tkáně. To je pokus organismu daný zánět ohraničit a vyhojit.

Nejčastěji postiženými prsty jsou palce u nohou.

Zarůstání nehtů může být vrozené / vzniká pravděpodobně tlakem dělohy na prsty plodu /, do jednoho roku věku dítěte se většinou samovolně upraví. Získané formy zarůstajícího nehtu postihují prakticky všechny věkové skupiny.

Příčinou je nepřiměřené zastřihávání nehtu, nošení nevhodné obuvi s příliš úzkými špičkami, kde je vytvářen velký tlak na měkké tkáně okolo nehtu. V důsledku tohoto mechanického zatížení se zvětšuje jeho zakřivení. Velkou roli hraje i rodinná predispozice, tvar nehtů, opakovaná drobná traumata nehtových valů, nedostatek železa a vitaminů, onemocnění pojiva, cévní onemocnění charakteru ischemické choroby dolních končetin /špatně prokrvená periferie/, diabetu.

Zarůstající nehty se bohužel někdy objevují i po nepodařené chirurgické léčbě - plastice nehtového lůžka / Emmertova operace /.
Recidiva zarůstání je až 80%.

O zákroku:
Jde o jednoduchou laserovu operaci, která se provádí v lokálním znecitlivění a přinese pacientovi okamžitou úlevu. Speciálním chirurgickým laserem se odstraní část nehtového lůžka, z kterého nehet vyrůstá. Po výkonu následuje období asi třítýdenní rekonvalescence, kdy pacient dochází na pravidelné kontroly. Není nutná pracovní neschopnost.

Zákrokem se nedeformuje ani nehtová ploténka ani okolní nehtový val.

Prevence zarůstání nehtů:
Důraz je vždy nutno klást na správné zastřihávání nehtů - tedy rovně a nikdy ne dokulata, nošení obuvi s dostatečně širokou špičkou, léčení dalších onemocnění - např.diabetu, léčení bakteriálních nebo mykotických infekcí.